Pages

Ads 468x60px

Çocuklarda Solunum Yolu Enfeksiyonu Tedavisinde

Üst solunum yolu enfeksiyonları çocuklarda tehlikeli olabilir. İlaç yerine iyi beslenme ve bolca dinlenme daha etkilidir..

Liv Hospital Çocuk Hastalıkları Bölüm  Başkanı Prof. Dr. İpek Akman, üst solunum yolları enfeksiyonlarından çocukların  daha çok etkilendiğini belirterek, ”Çoğunlukla viral hastalıklardır ve  antibiyotik tedavisine gerek duyulmaz. Bu gibi durumlarda hasta dinlenmeli ve  beslenmesine dikkat etmelidir” dedi.
 
Prof. Dr. Akman, solunum yolu enfeksiyonlarında vücut direncinin yüksek  tutulması gerektiğini ifade etti.
 
Vücut direnci düştüğünde enfeksiyonun ilerleyebildiğini anlatan Akman,  enfeksiyonu olan çocuğun uzman bir doktor tarafından değerlendirilmesi ve  tedavisinin planlanması gerektiğini vurguladı.
 
Akman, üst solunum yolları enfeksiyonlarının nezle, boğaz ve kulak ağrısı  ile ateş gibi bulguları olabildiğini aktararak, ”Üst solunum yolları  enfeksiyonlarından çocuklar daha çok etkileniyor. Çoğunlukla viral hastalıklardır  ve antibiyotik tedavisine gerek duyulmaz. Bu gibi durumlarda hasta dinlenmeli ve  beslenmesine dikkat etmelidir” ifadelerini kullandı.
 
Vücudumuzun hastalıklara karşı bir savunma mekanizması olduğunu belirten  Akman, şöyle devam etti: ”5 yaşından küçük çocukların bağışıklık sistemi henüz gelişimini  tamamlamamıştır. Enfeksiyonlar erişkine göre daha sık ve daha ağırdır. Bazı  çocuklarda genetik bir sorun sonucu çocuğun bağışıklık sisteminde kalıcı bir  eksiklik bulunabilir. Bu çocuklar çok sık hastalanırlar, hastaneye yatmaları  gerekebilir. Bu durumun bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekir.”
 
Akman, beslenme bozukluklarının bağışıklık sistemini zayıflatıp sık  enfeksiyonlara yol açabildiğine işaret ederek, ”Özellikle 1 yaşına kadar anne  sütüyle beslenmiş bebekler sütteki koruyucu hücreler ve antikorlar sayesinde daha  az enfeksiyon geçirirler. Daha ileriki yaşlarda tüm besin gruplarını dengeli  oranlarda içeren, yaşa uygun beslenme programı bünyeyi güçlü tutar. Sağlıklı  beslenen kişinin sürekli vitamin alması gerekli değildir. Bilimsel açıdan  vitaminlerin solunum yolları enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir özelliği olduğu  gösterilmemiştir ancak vücutta birtakım vitaminlerin eksik olduğu saptanırsa  vitamin kullanılabilir. Vitaminleri doğal gıdalardan almak daha yararlıdır.  Örneğin turunçgillerin bol tüketimi önerilir. Zayıflık gibi aşırı kilo da pek çok  soruna yol açar. Obez çocuklarda da enfeksiyonlara yatkınlık artmıştır. Bu  çocuklarda üst solunum yollarında yağ birikimi sonucu daralma olabilir, sık  enfeksiyon görülebilir” değerlendirmesinde bulundu.
       
-”El yıkama birincil koruma yöntemi”-
Prof. Dr. Akman, kalabalık ortamların çocukların birbirlerine enfeksiyon  bulaştırma ihtimalini arttırdığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:
 
”Kreşe yeni başlayan çocuk o sene farklı mikroplarla tanışarak sık  enfeksiyon geçirebilir. Solunum yolu enfeksiyonuna neden olan mikroplar, hasta  kişilerin bulunduğu ortamda solunan havadan nefes yoluyla veya öpüşürken, el  sıkışırken ortaya çıkan damlacık enfeksiyonu yoluyla alınır. Bu nedenle el  yıkamasına dikkat etmek, solunum yolu enfeksiyonlarından korunmada birincil  koruma yöntemi olarak da kabul edilir. Alerjisi olan çocuklarda burun tıkanıklığı  sıktır, sinüzite yatkınlık vardır. Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda hem alt  hem üst solunum yolu enfeksiyonları daha sıktır.”
 
Akman, çocuğun tüm aşılarının düzenli olarak yaptırılması ve kaydının  tutulması gerektiğini vurguladı.
Kaynak7gunsaglik.com

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...